/
2016 Peterbilt 320 Front Loader, Cummins ISX12 Diesel Engine, Allison 45000 Automatic Transmission, 94,102 Miles, A/C, 66,000 GVW, Heil Half/Pack Front Loader, 40 Yard Gross Capacity, 8,000 lbs Arms Lifting Capacity, 18-20 Seconds Container Dump Cycle, Full Eject, Very Clean Ex-Gov't Truck
| Stock # | 15380 |
| Year | 2016 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 320 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 94,102 mi |
| Hour Reading | 10,852 |
| Duty | Heavy |
| Class | 98 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISX12 |
| Horsepower | 320 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Fuel Tank Capacity | 70 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 425/65R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.25 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Model |
| Half/Pack |
| Capacity | 40 YD |
| Length | 32'6" |
| Height | 13'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 208" |