/
2016 Freightliner M2 106 Air Street Sweeper, Cummins ISB6.7 Diesel Engine, Allison 2500RDS Auto Transmission, 67,647 Miles, A/C, 33,000 GVW, Dual Steering, Tymco 600 Regenerative Air Sweeper, John Deere 4.5L Aux Engine, 6,832 Sweeping Hours, 142" Sweeping Path, 7.3 YD Hopper, Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15359 |
| Year | 2016 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 67,647 mi |
| Hour Reading | 9,297 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB6.7 |
| Horsepower | 200 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 51 Gal |
| Transmission | Allison 2500RDS |
| Suspension | Air Ride |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.17 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Tymco |
| Model | 600 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Aux Engine | John Deere 4045 4.5L |
| Aux Engine Hours | 6,832 |
| Capacity | 7.3 YD |
| Sweeping Path | 142" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Length | 22'8" |
| Height | 9'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 172" |