/
2014 CCC LET Front Load Garbage Truck, Cummins ISL G, Allison 4500RDS_PR Auto Trans, Only 27,302 Miles, A/C, 60,000 GVW, Diff Lock, McNeilus 40 Yard Front Load Body, Commercial Grabbers, Curotto-Can Ready, Full Eject, Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15361 |
| Year | 2014 |
| Make | CCC |
| Model | LET |
| Color | White |
| Odometer Reading | 27,302 mi |
| Hour Reading | 5,978 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISLG |
| Horsepower | 320 |
| Fuel Type | CNG |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_PR |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.17 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | McNeilus |
| Model | 4087 |
| Capacity | 40 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 33'10" |
| Height | 13'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 208" |