/
2018 Elgin Pelican Mechanical Broom Street Sweeper, 3 Wheel Broom, Cummins BG 5.9L CNG Engine, Hydrostatic Drive, 53,693 Miles, Dual Drive, A/C, 3.6 Yard High Dump Hopper, 120" Sweeping Path, 2 Gutter Brooms, 220 Gal Water Tank, Limb Guard, Very Clean Ex-City Unit
***30 Day lead time
| Stock # | 15320 |
| Year | 2018 |
| Make | Elgin |
| Model | Pelican |
| Color | White |
| Odometer Reading | 53,693 mi |
| Hour Reading | 8,677 |
| Engine | Cummins BG 5.9L |
| Horsepower | 230 |
| Fuel Type | CNG |
| Transmission | Hydrostatic |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 11R22.5 <br> Rear: 10R17.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Capacity | 3.6 YD |
| Sweeping Path | 120" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Length | 18'8" |
| Height | 9'10" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 160" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.