/
2012 Peterbilt 320 Side Load Garbage Truck, Cummins ISL Diesel, Allison 45000RDS_P Transmission, 118,157 Miles, A/C, 66,000 GVW, Kann 31 Yard Side Load Body, Right Hand Steer, 10 - 12 Second Load Cycle, Full Eject, Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15148 |
| Year | 2012 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 320 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 118,157 mi |
| Hour Reading | 15,621 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL 8.9L |
| Horsepower | 345 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Kann |
| Model | 31 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Capacity |
| 31 YD |
| Length | 35'3" |
| Height | 11'9" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 215" |