/
2012 Ford F550 Bucket Truck, Ford 6.7L Diesel Engine, Auto Trans, 92,544 Miles, A/C, Altec AT37-G Articulated Telescopic Lift, Insulated Boom, 42' Working Height, Continuous Rotation, 350 lbs Capacity, Single Man Basket, Pistol Grip Upper Controls, 9' Utility Body, Storage Compartments w/ Shelves & Drawers, Clean Ex-Public Utility Co Unit
| Stock # | 15357 |
| Year | 2012 |
| Make | Ford |
| Model | F550 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 92,544 mi |
| Hour Reading | 2,903 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 6,500 |
| Rear Axle | 14,706 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Ford 6.7L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT37G |
| Capacity | 350 lbs |
| PTO Hours | 462 |
| Basket | Single Man |
| Max Boom Length | 42' WH |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 22'8" |
| Height | 10'10" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 140" |