/
2004 International 4300 Vacuum Sweeper, DT466 7.6L Diesel, Allison 2000 Auto Trans, Only 2,505 Miles, A/C, Dual Drive, 2-Spd Axle, Elgin Crosswind Regenerative Air Sweeper, John Deere 4045TF 4.5L Aux Engine, (295 Sweeping Hours), 8 Yard Hopper, 144" Sweeping Path, (2) 42" Gutter Brooms, 8" Rear Hand Wand, Extremely Clean & Well Maintained Ex-Gov't Unit
***File photo, actual photos coming soon
***30-day lead time
| Stock # | 15331 |
| Year | 2004 |
| Make | International |
| Model | 4300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 2,505 mi |
| Hour Reading | 608 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 32,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT466 7.6L |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 2000 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Elgin |
| Model | Crosswind J |
| Aux Engine | John Deere 4045TF 4.5L |
| Aux Engine Hours | 295 |
| Capacity |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 8 YD |
| Sweeping Path | 144" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Length | 23'4" |
| Height | 10'10" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 164" |