/
2000 Ford F450 Telescopic Bucket Truck, International 7.3L Diesel Engine, Auto Trans, 169,224 Miles, A/C, 15,000 GVW, Altec AT200AV Two-Stage Telescopic Non-Insulated Aerial Device, 350 lbs Capacity, Single Man Bucket, 370° Non-Continuous Rotation, 35' WH, Knapheide Service Body Shelves & Compartments, Clean Unit
| Stock # | 15097 |
| Year | 2000 |
| Make | Ford |
| Model | F450 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 169,224 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Medium |
| Class | 4 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 15,000 |
| Front Axle | 6,000 |
| Rear Axle | 11,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International 7.3L |
| Horsepower | 325 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Auto |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT200AV |
| Capacity | 350 lbs |
| Basket | Single Man |
| Max Boom Length | 35' WH |
| Length | 21'10" |
| Height | 11'8" |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 140" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.