/
2017 CCC LET Side Loader, Cummins ISL9 8.9L, Allison 3500RDS_PR Auto, 55,284 Miles, 47,000 GVW (17k Front, 30k Rear), Single Rear Axle, Retarder, A/C, Right Hand Steer, Heil Rapid Rail ASL, 22 Yard Body, Dump Eject, Heil Rapid Rail Arm, 8' Reach, 1,600lb Lifting Capacity, 8-Second Cycle Time, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15339 |
| Year | 2017 |
| Make | CCC |
| Model | LET |
| Color | White |
| Odometer Reading | 55,284 mi |
| Hour Reading | 9,165 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 47,000 |
| Front Axle | 17,000 |
| Rear Axle | 30,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISL 8.9L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison 3500RDS_PR |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
| Model | Rapid Rail |
| Capacity | 22 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length |
| 29'6" |
| Height | 11'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 184" |