/
2023 Autocar Xpeditor Rear Loader, Cummins L9H 8.9L CNG Engine, Allison 4500RDS_PR Auto, Only 13,007 Miles, A/C, 66,000 GVW (Front: 20K, Intermediate: 20K, Rear: 26k), Single Axle with Intermediate Axle, Inter-Axle Lock, E-Z Pack G300-20 Rear Load Body, 20 Yard Body, Superwinch LP8500, Full Eject, Very Clean Unit
| Stock # | 15318 |
| Year | 2023 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 13,007 mi |
| Hour Reading | 1,302 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Drop Axle | 20,000 Intermediate |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins L9H 8.9L |
| Horsepower | 320 |
| Fuel Type | CNG |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 4500RDS_PR |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | F: 315R80R22.5 <br> I: 255/70R22.5 <br> R: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.14 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | E-Z Pack |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Model |
| G300-20 |
| Capacity | 20 Yard |
| Length | 31'4" |
| Height | 11'2" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 178" |