/
2012 Ford F550 Service Truck, 6.7L Diesel Engine, Auto Transmission, 93,703 Miles, A/C, 19,500 GVW, Douglas Truck Bodies Service Truck, Enclosed Body, Vanner Inverter (IT12-3200, 12V 3200 Watt), Bedslide 1500 Contractor, Storage Shelves and Compartments, Very Clean Ex-Public Utility Co Unit
| Stock # | 14601 |
| Year | 2012 |
| Make | Ford |
| Model | F550 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 93,703 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 6,500 |
| Rear Axle | 14,706 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Ford 6.7L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Douglas Truck Bodies |
| Length | 19'8" |
| Height | 7'3" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 140" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.