2007 International 4300 Telecom Blower Truck, DT466 Diesel Engine, Allison 3500RDS_P Auto, 98,383 Miles, A/C, 35,000 GVW, Sherman & Reilly Rapid Fiber Deployment Truck, SuperJet Blowing Machine, JohnDeere 4.5L Aux Engine (508 Equipment Hours), Ingersoll Rand HP375WIR Air Compressor, Universal Swivel Sheeve (25,000 lbs), Continuous Duty Winch (13,000 lbs Rated Line Pull), Toolboxes & Storage Compartments, Very Clean Ex-Public Utility Co. Unit
| Stock # | 15232 |
| Year | 2007 |
| Make | International |
| Model | 4300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 98,383 mi |
| Hour Reading | 6,958 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 35,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT466 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.14 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Sherman & Reilly |
| Model | Rapid Fiber Deployment Truck |
| Aux Engine | JohnDeere 4.5L |
| PTO Hours |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 508 |
| Length | 27'10" |
| Height | 10' |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 228" |