/
2007 American LaFrance Condor Front Loader, Cummins ISL 8.9L Diesel, Allison 4500 RDS Auto, 126,407 Miles, Inter Axle Diff Lock, A/C, Amrep 40 Yard, Dump Eject, Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15172 |
| Year | 2007 |
| Make | American LaFrance |
| Model | Condor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 126,407 mi |
| Hour Reading | 20,475 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 58,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL 8.9L |
| Horsepower | 310 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500 RDS |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.29 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Amrep |
| Model | AMHFL-21 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Capacity |
| 40 YD |
| Length | 31'10" |
| Height | 13'9" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 214" |