/
1999 Freightliner FLD Tandem Axle Cab & Chassis, Cat C10 10.3L Diesel Engine, Eaton Fuller RTLO 13-Speed Manual Trans, 243,258 Miles, A/C, 53,220 GVW, 4.88 Rear Ratio, PTO, Engine Brake, Double Channel Frame, 194" WB, 120" CA, 170" CEF, Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15241 |
| Year | 1999 |
| Make | Freightliner |
| Model | FLD120 |
| Color | Yellow |
| Odometer Reading | 243,258 mi |
| Hour Reading | 13,061 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 53,220 |
| Front Axle | 13,220 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cat C10 10.3L |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Fuel Tank Capacity | 100 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO 13-Speed Manual |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.88 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 24'8" |
| Height | 10'6" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 194" |
| Cab To Axle | 120" |
| Cab to End of Frame | 170" |