/
2016 Autocar Xpeditor ASL Garbage Truck, Cummins ISL9 Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Auto Trans, 91,628 Miles, A/C, 64,900 GVW, Diff & Inter Axle Lock, Heil DuraPack 7000, 33 YD (28 YD Body + 5 YD Hopper Capacity), Heil Python Arm, 9' Reach, 800 lbs Lifting Capacity, Joystick In-Cab Controls, Right Side Steer, Full Eject, Very Clean Ex-Gov't Unit
*** (2) sister units available
| Stock # | 15272 |
| Year | 2016 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 91,628 mi |
| Hour Reading | 11,482 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 64,900 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 44,900 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Horsepower | 345 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.63 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
| Model | DuraPack 7000 |
| Capacity | 33 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 32'8" |
| Height | 12'1" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 220 |