/
2017 Autocar Xpeditor Automated Side Load Garbage Truck, Cummins ISL Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Automatic Transmission, 88,601 Miles, A/C, 64,900 GVW, Diff & Inter-Axle Locks, Right Side Steer, Heil DuraPack ASL, 33 YD Gross Capacity (28 YD Body & 5 YD Hopper), Full Eject, Heil Python Arm, 9' Reach, 800 lbs Lifting Capacity, Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15266 |
| Year | 2017 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 88,601 mi |
| Hour Reading | 11,315 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 64,900 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 44,900 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 345 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315R80R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.63 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
| Model | DuraPack |
| Capacity | 33 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 33' |
| Height | 12'1" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 227" |