/
2008 Western Star 4900 Heavy Spec Tractor, CAT C15 Diesel Engine (435 HP), Eaton Fuller RTLO 18 Speed Manual Transmission, 518,120 Miles, 2,048 PTO Hours, A/C, 60,320 GVW, Inter-Axle Lock, 3 Stage-Engine Brake, Sliding Fifth Wheel, Braden Winch (30,000 lbs First Layer Line Pull), Wet Kit, Cozad Ramps, Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15249 |
| Year | 2008 |
| Make | Western Star |
| Model | 4900 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 518,120 mi |
| Hour Reading | 14,267 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,320 |
| Front Axle | 14,320 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Caterpillar C15 |
| Horsepower | 435 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Fuel Tank Capacity | 80 |
| Transmission | Eaton Fuller RTLO 18 Speed Manual |
| Suspension | Air Ride |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R24.5 |
| Rear End Ratio | 4.10 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 26'2" |
| Height | 10'8" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 194 |