/
2005 International 7300 4x4 Aerial Cable Placer, DT466 Diesel Engine (245 HP), Allison 3000_RDS Automatic Transmission, 140,200 Miles, A/C, 33,000 GVW, 5.57 Rear Ratio, Altec AT40C, Aerial Two Stage Steel Boom (Non-Insulated), 4,099 Aerial Hours
Very Clean & Well-Maintained Ex-Utility Co. Unit
| Stock # | 15228 |
| Year | 2005 |
| Make | International |
| Model | 7300 4x4 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 140,200 mi |
| Hour Reading | 10,261 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT466 7.6L |
| Horsepower | 245 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Fuel Tank Capacity | 55 |
| Transmission | Allison 3000_RDS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT40C |
| Aux Engine Hours | 4,099 Aerial Hours |
| Capacity | 500 lbs |
| Max Boom Length | 40' WH |
| Length | 26'8" |
| Height | 11'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 184 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.