2011 American LaFrance Condor Combo Vacuum Truck, Cummins ISLG CNG, Allison Auto Transmission, 120,151 Miles, Inter-Axle Diff Lock, 62,000 GVW, A/C
Vactor 2105-16 PD Combination Jet/Vac Unit
1,300 Gallon Stainless Steel Water Tanks, 8 Yard Stainless Debris Tank
Water Pump - 60 GPM @ 2000PSI (1,121 Hours)
745 Transfer Case Hours
Positive Displacement - Roots 824 RCS V Blower (16" Hg @ 2250 RPM)
Front Mounted Telescopic & Rotating Jetter Hose Reel (1")
Front & Rear Pipe Rack Assembly, Hand Gun, (2) Water Hoses, Storage Boxes, Traffic Arrow Bar
Very Clean & Well Maintained Ex-City Unit
*** 3 Sister Units Available!
| Stock # | 15212 |
| Year | 2011 |
| Make | American LaFrance |
| Model | Condor |
| Color | Blue |
| Odometer Reading | 120,151 mi |
| Hour Reading | 9,777 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 62,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 42,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISLG |
| Horsepower | 320 |
| Fuel Type | CNG |
| Transmission | Allison 3000RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315R80R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Vactor |
| Model | 2100 |
| Capacity | 8 YD |
| Water System Pump | Water Pump 60GPM @ 2000 PSI |
| Water Tank |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 1,300 Gal |
| Length | 37' |
| Height | 12'1" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 219" |
| Cab To Axle | 217" |
| Cab to End of Frame | 281" |