1999 International 4900 Pierce Type 3 Fire Pumper, International DT530 Diesel Engine, Allison MD3060 Auto Transmission, 53,345 Miles, A/C, 35,000 GVW, Crew Cab - Seats 4, Pierce Type 3, Emergency Sirens & Scene Lights, Side & Topside Storage Compartments
Water Pump: Darley JMP 500 GPM @ 150 PSI, 500 Gal Tank
Foam: Hale FoamPro System, Class A Poly Foam Tank
Discharge: Driver's Side - 2 ½", 2 Crosslays, Officer's Side - 4", 2 ½", Hose Reel, Rear - 2 ½", Front - 1 ½"
Suction: Officer's Side - 2 ½", 1 ½" Direct Tank Fill
Very Clean and Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15145 |
| Year | 1999 |
| Make | International |
| Model | 4900 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 53,345 mi |
| Hour Reading | 3,767 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 35,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International DT530 |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison MD3060 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.89 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Pierce |
| Water System Pump | Darley JMP |
| Foam Pump | Hale FoamPro |
| Water Tank | 500 Gal |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 24'8" |
| Height | 9'4" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 175 |