2017 Freightliner S2C 106 Passenger Shuttle Bus, Cummins ISB Diesel Engine (Rebuilt April 2024 - 6 Mo. Warranty), Allison 2500PTS Automatic Transmission, 152,319 Miles, Driver & Passenger A/C, 26,000 GVW (Under CDL), Glaval Bus, 39 Passenger Seats (Optional Folding Down Seats to Accommodate Wheelchair), Braun Wheelchair Lift (1,000lbs Capacity), Electronic Destination System, Front-Mounted Bike Rack, Inside Luggage Rack, Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15185 |
| Year | 2017 |
| Make | Freightliner |
| Model | S2C 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 152,319 mi |
| Hour Reading | 6,247 |
| Duty | Medium |
| Class | 6 |
| GVW | 26,000 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 19,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 280 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison 2500PTS |
| Suspension | Air Ride Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 255/70R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Glaval |
| Capacity | 39 Passengers |
| Length | 41'4" |
| Height | 10'10" |
| Width | 8'4" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Wheelbase | 280 |