/
2005 GMC Workhorse W20 Bucket Truck, 8.1L Gas Engine, Allison Auto Transmission, 53,341 Miles, Driver & Passenger Seat, Altec LS40 Body, 1,410 PTO Hours, Single Man Bucket, 300 lbs Capacity, 41' WH, 27' Side Reach, Shelves & Storage Compartments, Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15208 |
| Year | 2005 |
| Make | WORKHORSE |
| Model | W20 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 53,341 mi |
| Hour Reading | 6,432 |
| Duty | Medium |
| Class | 6 |
| GVW | 20,700 |
| Front Axle | 7,500 |
| Rear Axle | 13,200 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | 8.1L Gas Engine |
| Fuel Type | Gasoline |
| Transmission | Allison 1000 Automatic Transmission |
| Suspension | Spring |
| Tires | 245/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | LS40 |
| Capacity | 350 lbs Bucket Capacity |
| Basket | Single-Man |
| Max Boom Length | 41' WH |
| Length | 25'4" |
| Height | 12'2" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 154" |