/
2008 CCC LET Rear Loader, Cummins ISM, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 134,255 Miles, 60,000 GVW, Hendrickson Walking Beam Susp, Pak-Mor 25 Yard Rear Packer, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 14346 |
| Year | 2008 |
| Make | CCC |
| Model | LET2 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 134,255 mi |
| Hour Reading | 11,170 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISM |
| Horsepower | 320 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Fuel Tank Capacity | 80 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.17 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Pak-Mor |
| Capacity | 25 Yard |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 31'8" |
| Height | 11'4" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 191 |