/
2008 International 4300 Air Street Sweeper, International DT466 (Pre-Emissions) Diesel, Allison 2500 Auto Transmission, 110,442 Miles, Dual Steering, A/C, Tymco 600 BAH Regenerative Air Sweeper, John Deere 4045TF Aux Engine (10,671 Sweeping Hours), 7.3 YD Hopper Capacity, Broom Assist Head, 142" Sweeping Path, 2 Gutter Brooms, Well-Maintained & Clean Ex-City Unit
| Stock # | 14446 |
| Year | 2008 |
| Make | International |
| Model | 4300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 110,442 mi |
| Hour Reading | 17,029 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 29,000 |
| Front Axle | 8,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International DT466 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison 2500RDS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Tymco |
| Model | 600 BAH |
| Aux Engine | John Deere 4045TF |
| Aux Engine Hours | 10,671 |
| Capacity | 7.3 YD |
| Sweeping Path | 142" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Length | 21'1" |
| Height | 8'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 385 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.