/
2015 Autocar Xpeditor Automated Side Loader, Cummins ISL G, CNG, 89,177 Miles, Allison 3000RDS Auto Transmission, A/C, 62,000 GVW (20k Front, 46k Rear), Right Side Steer, Inter-Axle & Diff Lock, McNeilus 35 Yard Side Loader Body, Articulating Autoreach Arm with 96" Arm Reach (2,000lbs Lift Capacity), Dump Eject, Very Clean Ex-City Unit
***more photos coming soon
| Stock # | 14991 |
| Year | 2015 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 89,177 mi |
| Hour Reading | 7,439 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 62,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL G |
| Horsepower | 320 |
| Fuel Type | CNG |
| Transmission | Allison 3000RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.14 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | McNeilus |
| Model | 3149 Autoreach |
| Capacity | 35 Yards |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 34'9" |
| Height | 12'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 216 |