2005 HME Fire Rescue Pumper, Cummins ISL (400HP), Allison MD3070_PD Auto Transmission, 83,974 Miles, 40,750 GVW, 4 Door Cab - Full Tilt, Seats 6 (3 SCBA Seats), Emergency Sirens and Lights, 2007 Rosenbauer Body
Water Pump: Qmax Single Stage Water Pump, 1500 GPM @ 150 PSI (361 Hours), 500 Gal Poly Tank
Foam System: FoamPro 2002, 20 Gal Class A, 40 Gal Class B
Discharge: Front - 1½”, Officer's Side - (2) 2½”, Rear – (2) 2½”, Driver’s Side - (2) 2½, (2) 1½” Crosslays, (2) Hose Reels, Crossfire XFC-NJ Deck Monitor
Suction: Front - 4½”, Officer's Side – 6”; Driver's Side – 6”
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15051 |
| Year | 2005 |
| Make | HME |
| Model | Rosenbauer |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 83,974 mi |
| Hour Reading | 7,587 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 40,750 |
| Front Axle | 16,750 |
| Rear Axle | 24,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 400 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allision MD3070_PD |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Rosenbauer |
| Water System Pump | Qmax Single Stage Water Pump |
| Foam Pump | FoamPro 2002 |
| Water Tank | 500 |
| Foam Tank | 20 Gal Class A, 40 Gal Class B |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 31'5" |
| Height | 10'3" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 190 |