Altec D3060ATR Digger Derrick Body - 60’ Sheave Height, 52’ Side Reach, & 25,150 lbs Capacity (1,863 PTO Hours), 12’ Jib (1,650 lbs Capacity), Insulated 3rd Stage Rated at 46KV, Pole Guide, 2-Spd Digger with Auger, Riding Seat w/ Joystick Controls, Vanair Air Compressor (Only 25 Hours), Hydraulic Tool Circuit with Hose Reels, 4 Hydraulic Outriggers, Very Clean & Well-Maintained Ex-Public Utility Unit
***taken off a truck with only 36,560 miles
| Stock # | P10242 |
| Year | 0 |
| Make | Altec |
| Model | D3060ATR |
| Color | White |
| Odometer Reading | 0 mi |
| Hour Reading | 1,863 |
| Fuel Type | None |
| Make | Altec |
| Model | D3060ATR |
| Capacity | 25,150 lbs |
| Max Boom Length | 60' Sheave Height |
| Outriggers | 4 Hydraulic Outriggers |
| Jib | 12' |
| Length | 33'4" |
| Height | 11'10" |
| Width | 8'7" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.