/
2005 International 4300 Air Street Sweeper, DT466 Diesel, Allison 2500RDS Auto Transmission, 63,193 Miles, Dual Steering, A/C, Tymco 600 BAH Regenerative Air Sweeper, John Deere 4045 Aux Engine, 2,090 Sweeping Hours, 142" Sweeping Path, 7.3YD Hopper Capacity, Broom Assist Head, Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15045 |
| Year | 2005 |
| Make | International |
| Model | 4300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 63,193 mi |
| Hour Reading | 7,134 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 32,900 |
| Front Axle | 11,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International DT466 |
| Horsepower | 210 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison 2500RDS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Tymco |
| Model | 600 BAH |
| Aux Engine | John Deere 4045 |
| Aux Engine Hours | 2090 |
| Capacity | 7.3 YD |
| Sweeping Path |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 142" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Length | 21'5" |
| Height | 9'4" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 385 |