/
2015 Freightliner 108SD 6x6 Bucket Truck, Cummins ISL9 (350 HP), 34,627 Miles, Allison 3000RDS Auto Transmission, A/C, 56,000 GVW, Versalift VST7500I-E108, 2,890 Crane Hours, Double-Man Basket, 112' WH, 700 lbs Platform Capacity, 2,000 lbs Material Handling, Hydraulic Outriggers (4), Very Clean Unit
| Stock # | 15065 |
| Year | 2015 |
| Make | Freightliner |
| Model | 108SD 6x6 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 34,627 mi |
| Hour Reading | 5,888 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 56,000 |
| Front Axle | 16000 |
| Rear Axle | 40000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison 3000RDS Auto Transmission |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 385/65R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.88 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Versalift |
| Model | VST 7500I-E108 |
| Capacity | 700 lbs |
| Basket | Double-Man |
| Max Boom Length | 112' WH |
| Outriggers | 4 |
| Jib | 2000 lbs |
| Length | 21'6" |
| Height | 12'7" |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 258" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.