/
2014 Autocar Xpeditor Rear Loader Garbage Truck, Cummins ISL G (320 HP), Allison 3000RDS Auto Trans, 64,491 Miles, A/C, 58,000 GVW (18k Front, 40k Rear), Haulmaxx Suspension, New Way 25 KC Rear Load Body, 25 Yard, Full Eject, Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15029 |
| Year | 2014 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 64,491 mi |
| Hour Reading | 8,135 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 58,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL G 8.9L |
| Horsepower | 320 |
| Fuel Type | CNG |
| Transmission | Allison 3000RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.86 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | New Way |
| Model | 25 RL King Cobra |
| Capacity | 25 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 36'7" |
| Height | 11'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 216 |