Adaptive Engineering PX-04-AB Aluminum Passenger/Crew Boarding Stairs, Non-Motorized, Easy to Use, Fully Adjustable, Safeguard Anti-Slip Walking Surface, Pneumatic Industrial Foam Filled Wheels, Dead Man Style Brake, 2,100 lbs. Empty Weight, 3,500 lbs. Maximum Load
Minimum Overall Height: 130" Fully Assembled, 87" Knocked Down
Minimum Width (when moving): 95"
Maximum Width (when boarding): 240"
Minimum Length (when moving): 268"
Maximum Length (when boarding): 300"
Platform Height: 87" - 140"
Accessible Sill Heights: 87" - 147"
Compatible Aircraft (all doors):
Airbus: A318, A319, A320, and A321
Boeing: 717-200, 727-100/100C, 727-200, 737-100 through 900 series
McDonnell Douglas: MD80, DC-9
Ex-City Unit
| Stock # | 15011 |
| Year | 0 |
| Make | Adaptive Engineering |
| Model | PX-04-AB Aluminum Staircase |
| Brakes | Dead Man Style |
| Tires | Pneumatic Industrial Foam Filled Wheels |
| Length | 268" |
| Height | 87" |
| Width | 95" |
| Weight | 2,100 lbs |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.