/
2016 CCC (Battle Motors) LET Side Loader, Cummins ISL9 8.9L, Allison 3500RDS_PR Auto, 55,967 Miles, 50,000 GVW (20k Front, 30k Rear), Single Rear Axle, Neutral Interlock, Retarder, Work Brake, A/C, Right Hand Steer, Heil Rapid Rail ASL, 22 Yard Body, Dump Eject, Heil Rapid Rail Arm, 8' Reach, 1,600lb Lifting Capacity, 8-Second Cycle Time, Left Side & Rear Cameras, Well-Maintained Ex-City Unit
| Stock # | 14965 |
| Year | 2016 |
| Make | CCC |
| Model | LET |
| Color | White |
| Odometer Reading | 55,967 mi |
| Hour Reading | 10,146 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 50,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 30,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Fuel Tank Capacity | 75 |
| Transmission | Allison 3500RDS_PR |
| Suspension | Reyco Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
| Model | Rapid Rail |
| Capacity | 22 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 29'3" |
| Height | 11'7" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 182 |