/
2011 Freightliner M2 Wayne Gladiator Mechanical Street Sweeper, Cummins ISB 6.7L Diesel, Allison 2500RDS Auto Trans, 43,039 Miles, 5,618 Hours, Dual Steering, A/C, Wayne Gladiator 7400 Mechanical Sweeper, John Deere Aux Engine, 3.0L Diesel, Dual Gutter Brooms, Rear Center Broom, 340 Gal Water Tank, 5 YD Hopper, Variable Dump Height (24" to 136"), Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 14770 |
| Year | 2011 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 43,039 mi |
| Hour Reading | 5,618 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33000 |
| Front Axle | 12000 |
| Rear Axle | 21000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7 |
| Horsepower | 240 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison 2500RDS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.17 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Wayne |
| Model | Gladiator |
| Capacity | 5 YD |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 26'5" |
| Height | 9'8" |
| Width | 8'6" |
| Weight | 23000 |
| Wheelbase | 179" |
| Cab To Axle | 118" |
| Cab to End of Frame | 137" |