/
2008 Autocar Xpeditor Automated Side Loader Garbage Truck, Cummins ISL (345HP), Allison 4500RDS Auto Trans, 58,000 GVW, 95,621 Miles, Diff & Inter-Axle Locks, A/C, Heil Rapid Rail ASL, 32 Yard Body, Dump Eject, Heil Rapid Rail Arm, 9' Reach, 1,250lb Lifting Capacity, Very Clean & Well-Maintained Ex-City Unit
| Stock # | 14914 |
| Year | 2008 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 95,621 mi |
| Hour Reading | 13,905 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 58,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 345 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison 4500RDS |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.29 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
| Model | 612-3533 |
| Body Serial # | RR8104364 |
| Capacity | 32 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 32'10" |
| Height | 12'8" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 212 |