/
Landoll Drexel R40SL-LP SwingMast Propane Forklift, 3.0L GM Liquid Propane Engine, Only 2,200 Original Hours, 4,000 lbs Lifting Capacity, 188" Lift Height, 3-Stage Mast, SwingMast 90-Degree Pivot, 40" Fork Length, Side-Shift, Lever Controls, Open ROPS Operator Station, I.T.A Class II Carriage Type, Auxilary LED Lighting, Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 14604 |
| Year | 2002 |
| Make | Drexel |
| Model | R40SL-LP |
| Color | Yellow |
| Odometer Reading | 0 mi |
| Hour Reading | 2,200 |
| Engine | GM 3.0L |
| Fuel Type | LPG |
| Tires | Solid 8.15x15 |
| Make | Drexel |
| Model | R40SL-LP |
| Capacity | 4,000 lbs Lift Capacity |
| Max Boom Length | 188" Lift Height |
| Length | 9'8" |
| Height | 7'3" |
| Width | 3'6" |
| Weight | 14,706 lbs |
| Wheelbase | 62 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.