2007 Autocar Xpeditor Combo Vac Truck, Cummins ISL G+, Compressed Natural Gas, Allison 3000RDS_P Trans, 41,134 Miles, Hendrickson Haulmaxx Suspension, 60,000 GVW (20k Front & 40k Rear), Inter-Axle Diff Lock, Meritor Rear Tandem Axle - 5.86 Ratio, A/C, Air Seats
Vactor 2110-824 PD Combination Jet/Vac Unit
1,300 Gallon Water Tank, 10 Yard Debris Tank,
Vactor Single Piston Water Pump - 80GPM @ 2000PSI
Positive Displacement - Roots 824 RCS V Blower (16” Hg @ 2250 RPM)
Body Washout System, Washdown Hand Gun w/ Reels
Front, Mid and Rear Handgun Outlets (600PSI)
Front Mounted Telescopic & Rotating Hydraulic Hose Reel (800' x 1”),
Suction Tube Storage Racks on Both Sides of Tank, Rear Door, & Subframe
Traffic Light Bar, Siren Lights, Backup Camera System
Very Clean & Well-Maintained Ex-City Unit
| Stock # | 14394 |
| Year | 2007 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 41,134 mi |
| Hour Reading | 11,336 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL G+ |
| Horsepower | 320 |
| Fuel Type | CNG |
| Transmission | Allison 3000RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.86 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Vactor |
| Model | 2110 |
| Capacity | 10 Yard |
| Water System Pump | Vactor Single Piston 80GPM @ 2,000PSI |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Water Tank | 1,300 Gal |
| Length | 35'5" |
| Height | 11'4" |
| Width | 8'3" |
| Wheelbase | 220 |