/
2002 Freightliner MB55 Trolley, Cummins ISB 5.9G CNG, Allison B300R Automatic Transmission, 83,886 Miles, 29,000 GVW, Air Ride Suspension, Air Brakes, Chance Coach CNG-28 Trolley, 27 Passenger Seating Capacity (49 Passengers w/ 22 Standees), Double Door Entry, Wooden Bench Seating, Driver's A/C, Mobile-Tech Step-Lift for wheelchairs, Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 14422 |
| Year | 2002 |
| Make | Freightliner |
| Model | MB55 |
| Color | Green |
| Odometer Reading | 83,886 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 29,000 |
| Front Axle | 11,020 |
| Rear Axle | 19,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB5.9G |
| Horsepower | 195 |
| Fuel Type | CNG |
| Fuel Tank Capacity | 22 |
| Transmission | Allison B300R |
| Suspension | Air Ride |
| Brakes | Air |
| Tires | 255/70R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Chance Coach Inc. |
| Model | CNG-28 |
| Capacity | 27 Passengers |
| Length | 29'3" |
| Height | 11'3" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 176 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.