/
1997 Oshkosh T-1500 Aircraft Rescue Truck, ARFF, Detroit Diesel (710 HP), Allison HT750HRD Auto Transmission, 8,926 Miles, 2,098 Engine Hours, 50,000 GVW, 3 SCBA Seats, 24R21 XZL Tires, Rollup Doors
| Stock # | 14276 |
| Year | 1997 |
| Make | Oshkosh |
| Model | T-1500 |
| Color | Green |
| Odometer Reading | 8,926 mi |
| Hour Reading | 2,098 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 50,000 |
| Front Axle | 25,000 |
| Rear Axle | 25,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Detroit 8V-92TA |
| Horsepower | 710 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Fuel Tank Capacity | 67 |
| Transmission | Allison HT750DR |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 24R21 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Water System Pump | 1520 GPM @ 245 PSI |
| Water Tank | 1,500 Gal |
| Foam Tank | 210 Gal |
| Length | 31'3" |
| Height | 12'5" |
| Width | 9'3" |
| Wheelbase | 211 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.