/
2000 Rosenbauer Panther 4x4 Aircraft Rescue Truck, ARFF, Cummins ISM (500HP), Twin Disc TD61-1180 Automatic Transmission, Only 10,390 Miles, 48,500 GVW, Three Man Cab (2 SCBA), A/C, Kussmaul Battery Charger, Kussmaul Block Heater, Diff-Lock, Roll Up Doors.
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 14138 |
| Year | 2000 |
| Make | Rosenbauer |
| Model | Panther 4x4 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 10,390 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 48,500 |
| Front Axle | 24,250 |
| Rear Axle | 24,250 |
| Number Of Rear Axles | 1 |
| Engine | Cummins ISM |
| Horsepower | 500 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Twin Disc TD61-1180 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 395/85R20 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Water System Pump | Rosenbauer R600 |
| Water Tank | 1,500 Gal |
| Foam Tank | 500 Gal |
| Length | 32'4" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Height | 11'8" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 190 |